Jako každé jaro sledujeme se skřípěním zubů, kolik se zase vyrojilo diet nebo trendů, které především ženám slibují rychlé hubnutí a tělo do plavek.
Na úvod si dovolíme jednu poznámku:
- Máte tělo? Máte.
- Máte plavky? Máte.
- Tak vidíte, to vám stačí k tomu, abyste měli tělo do plavek.
Ale teď vážně. Většina redukčních trendů, které slibují zázraky, jsou bohužel velmi nezdravé a způsobují jojo efekt nebo i poruchy příjmu potravy. Jak už od nás znáte, jsme ve FITFAB Strong zastánci zdravého životního stylu bez striktních pravidel a zákazů, u kterých se trápíte. Zásadní jsou podle nás úplné základy výživy a pohybu spojené s konzistentností a radostí z pohybu.
O tom, jak zvládnout dlouhodobě udržovat zdravý životní styl, jsme psali v článku 11 tipů, jak být konzistentní ve cvičení.
Pojďte si s námi dnes posvítit na 15 největších hloupostí, které na internetu narazíte a které vám slibují to vysněné tělo do plavek:
1. Jídelníček o 1200 kcal
Ano, proto, abyste zhubli, musíte být v kalorickém deficitu. Ale nemůžete mít příjem malého dítěte. Rychlý úbytek hmotnosti, který 1200 kcal jídelníčky slibují, je sice motivační, ale znamená to, že redukujete tuk? Většina z toho je voda, proto je úbytek rychlý. Pokud takto velký kalorický deficit budete udržovat dlouho, způsobí ztrátu svalové hmoty, budete mít méně kvalitní vlasy, nehty a taky horší imunitní systém.
Jídelníček o 1200 kcal je prostě málo. Budete unavení, podráždění a především hladoví. Stojí to za těch pár týdnů hubenosti, než to nevydržíte a přiberete zpět?
2. Půst
Půsty jsou oblíbeným trendem jara. Kromě redukce totiž slibuje i detoxikaci těla. Nezapomínejte ale, že naše lidské orgány slouží k tomu, aby se tělo detoxikovalo samo.
Detox tedy nepotřebujete, opět jen přijdete o důležité živiny a po držení půstu se pravděpodobně dostanete zpátky tam, kde jste byli předtím, protože úbytek hmotnosti není o úspěšné redukci tuku.
3. Tablety na hubnutí
Ultimátní zkratka pro ty, kteří už jakékoliv hubnutí vzdali. Kromě toho, že nemáme žádné důkazy o tom, že by volně prodejné tablety fungovaly, mohou hlavně způsobit některé vedlejší účinky jako zvýšený tep, nervozitu nebo dokonce poškodit játra či ledviny.
Nezapomínejte, že cesta k hubnutí by měla jít ruku v ruce s návyky, které jsou zdravé, přirozené a můžeme s nimi fungovat dlouhodobě.
4. Čajová dieta nebo šťávový detox
Tyto diety mohou trvat jednotky dnů až týdnů. Slibují opět rychlé řešení a není ani divu – vždyť vůbec nic nesníte. Způsobíte si obrovský kalorický deficit, ztrátu svalů a především nedostatek důležitých živin, které jsou v běžné potravě. I tady si koledujete o problémy s imunitou, únavou a slabostí.
Lidé mají velmi často představu, že jim jedna konkrétní potravina nebo bylinka pomůže zhubnout. Takhle ale lidské tělo nefunguje, je to komplikovaný systém, který neobalamutíte celerovou šťávou tak, abyste zázrakem zhubli dvě kila tuku.
5. Keto dieta
Velmi zjednodušeně keto diety využívají toho, že pokud nepřijmete dostatek sacharidů, bude vám chybět energie. Játra proto začnou tělu energii dodávat jinak – použijí váš uložený tuk k produkci ketonů. To zní zatím docela dobře, ne?
Není to ale rozhodně zadarmo a není to nic příjemného. Do ketózy se totiž nedostanete první den diety, ale klidně až za několik týdnů. V začátku můžete pociťovat opravdu nepříjemné stavy, jako je velká bolest hlavy, silná únava, malátnost, ale i zácpa či žaludeční obtíže.
Tohle určitě není cesta pro všechny. Zároveň je potřeba si uvědomit, že pro redukci musíte být pořád v kalorickém deficitu, jinak hubnout nebudete, ať už budete jíst cokoli.
6. Salátová dieta
Saláty jsou jakýmsi synonymem pro dietní jídlo. Většinou si pod nimi však lidé snažící se o redukci představí pár listů hlávkového salátu, rajče a možná nějakou ředkvičku. Zelenina je určitě důležitou součástí stravy, ale rozhodně to není vaše hlavní jídlo. V takové dietě totiž chybí komplexní sacharidy, bílkoviny i tuky. Takhle malé jídlo by mělo za následek akorát hlad a chutě na sladké.
Jak můžete svůj salát vylepšit?
- Nevynechávejte sacharidy – doplňte pečivo nebo si do salátu přimíchejte těstoviny, pečené brambory, kuskus nebo luštěninu.
- Přidejte zdroj bílkovin – libové maso, vejce, sýr nebo tofu.
- I tuky tu mají své místo – zakápněte salát trochou oleje nebo majonézy, přidejte avokádo nebo oříšky.
7. Nízkotučné diety
„Když budu jít méně tuku, tak zhubnu tuk.“ Akorát, že vůbec.
Tuků se nebojte, jsou pro naše fungování velmi důležité. Při redukci je sice dobré hlídat si jejich zdroje a množství, ale rozhodně není na místě se jich zcela zbavovat.
Můžete totiž přijít i o důležitý zdroj vitamínů rozpustných v tucích – A, D, E a K. Lidské tělo tuky také využívá jako jakýsi stavební materiál všech buněk. Snažte se proto do jídelníčku zařadit oříšky, semínka, rostlinné oleje, mořské ryby nebo vajíčka.
A v neposlední řadě pamatujte, že tuk je zdrojem chuti, proto vám nízkotučná dieta pravděpodobně ani nebude moc šmakovat.
8. Superpotraviny
O superpotravinách jste určitě už někdy slyšeli. Zní to zázračně, ale za takovou superpotravinou obvykle nic magického ani převratného není. Mezi nejznámější patří chia semínka, chlorella, spirulina nebo zelený ječmen. Nicméně oficiálně nic takového neexistuje.
Jde čistě o marketing prodejců, kteří se z vás snaží vytáhnout peníze za zbytečně drahé, ale slavné superpotraviny. Často uděláte lépe, když si nakoupíte české sezónní ovoce nebo zeleninu – věřte, udělá to stejnou parádu… a ještě vám zbydou peníze třeba na nové sportovní oblečení. 😁
9. Vyřazení ____ z jídelníčku
Na volné místo si doplňte cokoliv. Pečivo, přílohy, sacharidy, mléčné výrobky, lepek a tak dále.
V těchto dietách dochází obvykle k démonizování určité potraviny nebo skupiny potravin. Jenže stejně jako díky jedné potravině nezhubnete, funguje to i naopak. Žádná jedna potravina nemůže za to, že přibíráte.
Když vyloučíte z jídelníčku nějakou ze složek, můžete se ochudit o důležité živiny. Stejně tak opět dochází k nesmyslnému omezování, které není slučitelné se zdravým vztahem k výživě. V jídelníčku by neměly být žádné restrikce, pokud k tomu není zdravotní důvod.
10. Nezapomínáte na pití?
V dietách se velmi často soustředíme hlavně na jídlo, ale zapomínáme na pitný režim. Vnímáme tu dvě základní chyby:
1. Pijete málo tekutin – zkuste na pitný režim více myslet, mějte u sebe stále lahev s vodou nebo na stole skleničku se džbánkem. Nepijte jen kávu nebo kofeinové čaje.
2. Pijete příliš sladkých nápojů – spousta lidí drží přísné diety, ale přitom vypije za den několik litrů extrémně sladkých nápojů. Zkuste část z nich nahradit obyčejnou vodou nebo si sladké nápoje ze začátku aspoň řeďte a postupně zvyšujte poměr vody. Opět není třeba si sladké nápoje zakazovat, malé množství ani v redukci v ničem nevadí.
11. Spoléhání se na suplementy
Pilulky v podobě doplňků stravy vypadají lákavě a slibují, že nám dodají živiny, které nutně potřebujeme. Základním zdrojem by však měla být běžná strava. I z toho důvodu, že tam nejdou látky samostatně.
Potraviny obsahují látky, které spolu dobře spolupracují, například vitamín C zvyšuje absorpci železa z rostlinných zdrojů. Proto je fajn mít co nejpestřejší stravu, abyste získali z potravy co nejvíc benefitů. Různé potraviny poskytují například různé druhy vlákniny a bakteriím v trávicím traktu nutriční substráty, které podporují zdravý střevní mikrobiom a trávení.
Konzumace různorodé stravy přináší také radost a potěšení z jídla. Můžete objevovat nové chutě a podpořit svůj zdravý vztah k jídlu.
Jak dosáhnout pestré stravy?
- Co nejvíce kombinujte potraviny – jezte co nejvíce druhů zeleniny a ovoce, celozrnné obiloviny, luštěniny, semínka a oříšky, mléčné výrobky, bílkoviny i zdravé tuky.
- Hrajte si s barvami – snažte se na talíři poskládat co nejpestřejší paletu barev, platí to hlavně pro ovoce a zeleninu.
- Udržujte na talíři rovnováhu – do každého hlavního jídla zařadit sacharidy, bílkoviny a i nějaké ty tuky.
- Nahrazujte nutričně chudá jídla těmi bohatšími – neznamená to, že méně hodnotná jídla máte přestat jíst, ale zkuste je chytře doplnit. Máte chuť na čokoládovou tyčinku? Doplňte si ji třeba kefírem a kouskem ovoce, ať z ní máte nutričně pestřejší svačinku.
12. Když nový režim poruším, musím začít znovu
Většina pokusů o hubnutí spočívá v tom, že musíte přísně držet nějaký režim a nesmíte ho porušit. A jakmile se to stane, všechno se zboří jako domeček z karet a jste zase na začátku.
V životě ale nic nejde podle plánu, občas se něco semele. Jak chcete vydržet přísnou dietu na all-inclusive dovolené, na víkendu v horách nebo při nemoci?
I proto si myslíme, že přísná dieta nemá ve vašem jídelníčku co dělat. Pokud se rozhodnete žít zdravěji, chcete více cvičit a hlídat si pestrý a vyvážený jídelníček plný všech hodnotných složek, je fajn se nastavit na to, že to třeba občas nevyjde. Můžete se zapomenout na večírku, nestihnout kvůli celodennímu cestování plnohodnotné hlavní jídlo nebo pár dní strádat kvůli záludné chřipce. Důležité je vědět, že se kvůli tomu svět nezboří. Prostě pokračujte tam, kde jste přestali. Tělo s tím bude v pořádku, nemusíte ho nijak trestat a nechat hladovět.
13. Nadměrné cvičení
Častou chybou všech začátečníků s dietami je potřeba neustále cvičit. Každý den jdou do posilovny nebo si pouští doma online videa.
U nového režimu ale musíte brát v potaz to, jak aktivní jste byli doposud. Pokud s cvičení, během nebo jiným pohybem začínáte od nuly nebo téměř od nuly, nemůžete čekat, že vaše tělo zvládne přejít na tak přísný režim.
Rozumíme tomu, že chcete vidět co nejdřív výsledky. Ale zároveň upozorňujeme, že střemhlavý start bohužel většinou znamená rychlé vyčerpání a seknutí se cvičením. Tělu dojde šťáva a zcela se vyčerpáte. Pravděpodobně přetížíte svaly i klouby a tzv. vyhoříte.
14. Slepé následování fitness trendů
Rozhodli jste se chodit na lekce HIIT, protože jste se dočetli, že díky této metodě cvičení nejrychleji zhubnete? Nebaví vás to, ale nějak to přetrpíte? Pak vám to pravděpodobně moc dlouho nevydrží.
Navíc na světě neexistuje jeden typ pohybu, díky kterému bychom redukovali váhu či tuky zásadně více než díky jinému. Jsou v tom zanedbatelné rozdíly, a tak je lepší dělat to, co vám vyhovuje nebo co vás baví.
Mohou to být skupinové nebo míčové sporty, procházky s kamarádkou nebo rodinou, případně zábavné taneční lekce, u kterých si ani neuvědomíte, že makáte. Dělejte to, co je pro vás nejlepší. Jen tak u toho dlouhodobě vydržíte.
15. Hubnoucí zábaly
Tady zase někdo hledá zkratky, že? Ať už jde o body wrapy, vysavače tuků nebo jiné revoluční metody, které mají práci udělat za vás, jde o drahé a hloupé metody, které vám dlouhodobě nepomohou.
Body wrap funguje na principu zvýšení teploty kůže, následného pocení a tudíž ztrátě tekutin z těla. Tedy ano, možná se budete cítit hubenější, možná si naměříte užší pas, ale je to proto, že jste krátkodobě ztratili vodu, nikoliv tuk. Velmi rychle se tak vrátíte do původního stavu. Chcete vědět, jak rychle? Stačí se prostě napít.
Zhubne proto leda vaše peněženka, nikoliv pas. Což platí pro většinu zázračných trendů.
Na konec ale máme jednu otázku k zamyšlení: Pokud by některá ze zázračných metod fungovala, nebyli bychom už dávno všichni krásně štíhlí?
Nehledejte proto zkratky, rychlá nebo revoluční řešení. Nic si nezakazujte, do ničeho se nenuťte. Život není tak dlouhý, abyste ho strávili urputným bojem o zhubnutí několika kil. Sportujte s radostí, přes den se dostatečně hýbejte a jezte přiměřeně zdravě.
Držíme vám palce a věříme, že už se na žádný hloupý trend nenachytáte.
Za FITFAB holky
Andy