7 tipů, jak si zpříjemnit (a poté zamilovat) cyklistiku

Že se z jízdy na kole stala za poslední dva roky naše velká láska už možná mnoho z vás ví. V tomto článku bychom se s vámi proto rádi podělili o to, proč zrovna cyklistiku zkusit, a o 7 tipů, v nichž vám prozradíme, jak si vyjížďky zpříjemnit.

Proč cyklistiku vůbec zařadit:

  • cardio pohyb šetrný ke kloubům
  • aktivita s nižší intenzitou, ale delším trváním
  • perfektní způsob budování fyzičky
  • posílení svalů stehen i hýždí
  • možnost volby mezi vyjížďkou v pohodovém tempu a jízdou “na plech”

Jak si cyklistiku zpříjemnit:

1. naplánujte si trasu a nepřeceňte své síly

Plán cesty je základem úspěchu, ať už jste zastánci silniční nebo terénní cyklistiky. Mrkněte nejdříve do mapy a zkuste si alespoň orientačně naplánovat vaši trasu, ať víte, jaká vás čeká vzdálenost, terén a převýšení.

Začněte raději pomalu, neplánujte hned trasy na dlouhé desítky kilometrů. Přecenění sil vede akorát k demotivaci a může probudit k dané sportovní aktivitě až nechuť. Své první vyjížďky si užijte v klidu a “kochacím” tempu.

2. zvolte vhodné vybavení a oblečení

Základ je rozhodně helma. Ne, není cool helmu nenosit! Investice do kvalitní helmy se rozhodně vyplatí.

My bychom vám doporučili pořídit si cyklistické kraťasy s vložkou. Vážně není trapné je nosit, nikdo se vám za ně smát nebude. Věřte nám, že právě tohle vám výlet zpříjemní minimálně o polovinu.

V oblečení vám musí být hlavně pohodlně, nemusíte hned investovat do drahých dresu, stačí si vzít funkční sportovní triko.

3. připravte a zkontrolujte si kolo

Zkontrolujte stav řetězu, den předem ho namažte a dofoukněte si kola. Řetěz (ale i celé kolo) pravidelně čistěte. Nezapomínejte kolo dávat i na pravidelné servisní prohlídky, na kterých vám kromě jiného zkontrolují právě stav řetězu i brzd.

4. nezapomínejte na občerstvování

Vždy s sebou mějte bidon s vodou/iontovým nápojem. Jídlo si buď můžete vzít s sebou, nebo si naplánovat zastávku v pěkné kavárně či restauraci.

Tipy na svačinky na kolo najdete u Andrejky na blogu.

5. vemte s sebou parťáky

Ve dvou se to lépe táhne! A co teprve ve skupině.

S dobrou společností vám jízda uteče, do kopce vás motivace potáhne o to víc a v případě defektu na to prostě a jednoduše nebudete sami. A zastávky na něco dobrého už nikdy nebudete chtít absolvovat jen sami se sebou!

6. kompenzujte jízdu na kole cvičením

Na kole skvěle posílíte spodní část těla, nezapomínejte proto na kompenzační cvičení. Posilujte vršek – záda, core a horní končetiny.
Stejně tak protahujte a uvolňujte kyčle.

7. sdílejte svou radost a pokroky

Sport spojuje. A to nejen při, ale i po sportovních aktivitách. Sportovci jsou skvělá komunita.

Označte nás na Instagramu @fitfabstrong.cz, pošlete nám fotku do zprávy nebo nám napište do uzavřené skupiny Fitfab Strong parta. Moc rádi uvidíme, jak vám to jde a kam jste vyrazili! 🙂

A pokud hledáte ještě větší výzvu, zkuste se přihlásit na nějaký cyklistický závod. Nemusíte lámat rekordy, prožitek z atmosféry okolo trati, z překonání vás samotných a vzpomínky vám už nikdo nevezme.

Tak co, kdy se potkáme na kole?

Andrejka & Niki

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *