Běžecké tipy od Hanči: Které boty jsou nejlepší, jak se motivovat vyběhnout a který povrch zvolit?

Máme v týmu novou členku. Je to Hanka Homolková, která nám jednoho dne napsala, že jí baví, co děláme a kdybychom někdy potřebovaly s něčím pomoci, tak se hlásí!

A protože jsme zjistili, že tahle 22letá studentka miluje pohyb, závodně běhá za TJ Nové Město na Moravě a studuje Kondičního trenéra v Brně, nemohli jsme odolat a vzali ji na náš další FITFAB Talk do Brna! A nemohli jsme udělat líp! Tahle kočka má co povědět a dneska jsme ji pro vás zpovídali, abyste se dozvěděli něco o běhu, když už jedeme tu listopadovou výzvu!

Hanča se specializuje na delší tratě a to na 5 km na dráze a 10 km na silnici. Kromě běhání si ráda hraje s vlastní vahou, hlubokým stabilizačním systémem nebo latte artem. V pohybu vidí smysl života a když si poprvé přečetla na FB o FITFAB Strong, tak jí prostě nadchnul.

Tak si pojďte přečíst rozhovor plný super tipů na běhání a sport obecně:

 

Co tě na atletice baví nejvíc? Stojí to za to?

Baví mě právě ta dřina. Jsem ráda, když odběhám těžký trénink a bolí mě nohy. Ten dobrý pocit a sposutu vyplavených endorfínů z dobře vykonané práce. ani ve sportu není nic zadarmo, takže pokud chcete něčeho dosáhnout, tak se musíte připravit na to, že vás to bude bolet.

Co tě motivuje každé ráno vstát a jít sportovat?

Motivuje mě přísloví „Těžko na cvičišti – lehko na bojišti. Ale taky dobrá sladká snídaně!

Co bys doporučila holkám, které s během začínají?

Pokud nikdy nesportovaly a začínají s běháním od nuly, musí tělo připravit na pravidelný pohyb. To znamená začít postupně, nechtít ze začátku zázraky. Idealní je tzv. indiancký běh, kdy budou střídat chůzi a běh. Ideální by bylo běhat 3 týdny a to obden, aby tělo mělo dostatek času zregenerovat.

Jsou nějaké výhody běhání teď na podzim?

Pro běžce jsou na podzim ideální teploty. Nepřehřívá se organismus a na krátké výběhy nepotřebuje láhev s vodou. Také je perfektní vzduch na dýchání, krásná voňavá příroda, která působí uklidňujícím dojmem.

Co ty a zdravá strava? Dodržuješ nějaká pravidla nebo jedeš intuitivně?

Samozřejmě nějaká pravidla dodržuji, ale každý člověk je jiný a odráží se to i na stravě. Někomu vyhovuje spíše sacharidová, jiný má zase raději kus masa. Proto by měl každý v rozumné míře jíst to, na co má chuť.

Nefandím žádným dietám. Za prvé mě to stresuje a za druhé nejsem schopná podat kvalitní výkon. Když mám chuť na croissant nebo čokoládu, tak si dám, aniž bych měla výčitky svědomí. Mám radost z toho jak to bylo dobré a hned se mi lépe běhá, pracuje nebo myslí.

Cvičíš teď s námi?

Jasně, že cvičím! Podzimní výzva v plném proudu! Těším se na FITFAB Stronger.

Kde se s tebou člověk může potkat?

Studuji na Fakultě sportovních studií v Brně! Takže klidně na náměstí Svobody! A určitě na dalších FITFAB Talks!

Tři nejdůležitější věci, které mu mít každý při běhu v hlavě?

Já běhám proto, že hlavu vypínám, takže tam mám prázdno! 😀

Po jakém povrchu je nejlepší běhat a jaké boty zvolit?

Ze zdravotního hlediska je ideální běhat po nezpevněném povrchu někde v lese. Zpětný náraz není tak intenzivní oproti tvrdému povrchu, kde se rovná až trojnásobku vaší váhy.

A boty? Pro začátečníky bych určitě zvolila boty HOKA. Jsou úžasně lehké a na rozdíl od konvečních běžeckých značek používají vyšší tlumení, tedy ideální pro začínající běžce, kteří se nechtějí zranit.

A co když máš problémy s koleny?

Pokud mě začíná bolet koleno, tak v první řadě měním boty. Všechny boty mají různou životnost a pokud běháte každý den, tak 600 km je naběháno za chvilku. V botníku byste měli mít alespoň 2 páry bot, které střídáte. Dalším důvodem může být častá dysbalance, která se projevuje např. stáčením kolen dovnitř.

Sportuješ i večer? Šla bys běhat do úplné tmy?

Večer sportuji, když to nestihnu během dne. Jsem ranní ptáče, takže mně osobně vyhovuje běhání dopoledne.

Na který závod vzpomínáš nejradši?

Nejraději vzpomínám na závod MČR do 22 let, kde jsem i po pádu na překážce vybojovala bronzovou medaili ve steeplechase a závod jsem nevzdala. Pak ještě na Hornickou desítku, kde jsem si zaběhla osobní rekord na 10 km za 36:08.

A jaký je tvůj cíl pro další rok?

Další rok bych chtěla atakovat hranici 35 minut na 10 km a začít závodit i v delších distancích jako je půlamaraton. A samozřejmě cvičit s týmem FITFAB Strong.

Moc děkujeme a budeme se těšit na další FITFAB Talk!

Tým FITFAB Strong

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *