Jižní Tyrolsko | aktivní dovolená za humny

Jižní Tyrolsko je hornaté území s městy Bolzano, Val Gardena, Merano, Naturno či třeba Brixen ležící na severu Itálie spadající do autonomní oblasti Tridentsko-Horní Adiže, které nabízí více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Abychom na vlastní oči poznali krásy tohoto koutu Evropy proslulého pro pěstování mnoha odrůd jablek (třeba Red Delicious nebo Granny Smith známe, že?) a vinné révy, a to především tou aktivní formou, pozvala nás spolu s dalšími fitness bloggery turistická centrála Visit South Tyrol na čtyřdenní fitness retreat.

A protože léto se neúprosně blíží a tipů na dovolenou není nikdy dost, pojďte s námi načerpat inspiraci na např. prodloužený aktivní víkend vzdálený jen pár hodin cesty autem od českých hranic.

Jakou zvolit cestu

Do Jižního Tyrolska se dostanete vlastně všemi možnými (z těch jednoduchých) způsoby.

Já volila cestu autem, kterou považuji za nejlepší. V Praze nasednu do auta a dálnice mě vyplivne (skoro) v destinaci.

Čas trvání z Prahy do Naturna: 7 hodin 2 minuty + 15 minut pauzy na benzínkách

Vzdálenost z Prahy do Naturna: 716 km

Co je potřeba: dálnička v ČR, dálnička do Rakouska a drobné (nebo kartu) na mýto a průjezd Brennerem v Itálii

Kde bydlet

Nám se útočištěm na tři noci stalo městečko Naturno vzdálené 20 minut cesty od Bolzana a velmi vyhledávaný turistický středobod.

Ubytované jsme byly v hotelu La Vimea. Pro mě šlo o premiéru ubytování tohoto typu. Jedná se totiž o první veganský hotel v Itálii. Garantuji ale, že je přístupný úplně všem. Až na stravu totiž žádnou změnu nepocítíte.

Hotel nabízí hostům SPA, venkovní biotop, slunnou terasu, dechberoucí výhled na kopce a hlavně krásný jógový sál.

Co podniknout

CYKLO VÝLETY

Troufám si tvrdit, že sever Itálie patří k nejoblíbenějším destinacím cyklistických nadšenců vůbec. A aby ne! Stovky kilometrů dokonale upravených cyklostezek naprosto odpovídajících preciznosti, s jakou Italové upravují lyžařské sjezdovky.

Silničkáři, výletní cyklisti, cyklisti gastromilové, MTB cyklisti. V Jižním Tyrolsku jezdí na kole každý a každý si zde taky přijde na své. Ať už chcete jezdit v údolí a kochat se vrcholy hor z menší nadmořské výšky nebo trhat výškové rekordy v kopcích, jednoznačně si vyberete.

Hodně viditelným trendem je v současné době elektrokolo, díky němuž už nikdy nebude žádný vrchol nezdolatelný. A právě elektrokolo jsme si pro náš 50 km dlouhý výjezd zvolili i my.

Nenechte se zmást, elektrokolo určitě “neodšlape” vše za vás. Pokud přestanete šlapat, elektrokolo ztratí svou “moc” a motor nefunguje. Na program Eco vás podpoří opravdu nepatrně, zato programy MTB a Turbo pomohou zdolat jakkoli nakloněný kopec. A když se rozhodnete kolo vypnout úplně a vše odjet “po svých”, najdete na displeji magické tlačítko OFF.

NORDIC WALKING

Že je chůze nejzdravější pohyb vůbec, víme. A takový nordic walking, to je efektivita na druhou. Tento sport vám pomůže zvýšit fyzičku, zlepšit kondici a výkonnost. A to především proto, že velice aktivně používáte celé tělo a během cvičení zapojujete až 90 % svalů v těle.

MĚSTA

Ať už to bude větší Bolzano, hraniční Brixen, horská Val Gardena nebo historické Merano, v městech je vždy co vidět. Vyhraňte si na takovou prohlídku ideálně půlden.

Většina měst Jižního Tyrolska nese rakouské rysy a budou vám připomínat horský Innsbruck, Villach, Graz či Salzburg. Historicky patřilo území právě Rakousku, až v roce 1919 se stalo součástí Itálie. I proto je tu němčina úředním jazykem a mluví jí až 70 % obyvatel.

THERMÁLNÍ LÁZNĚ V MERANU

Po aktivním programu je třeba i odpočívat. A jelikož teploty už pomalu atakují třicítku, tak kde jinde než u vody.

Thermální lázně v Meranu nabízejí 15 bazénů, saunový svět a venkovní prostory, ve kterých vás obklopí hory ze všech stran.

TÚRY

Jakýmkoli směrem a odkudkoli se v Jižním Tyrolsku vydáte na túru, nebudete litovat. Zkuste ale třeba tuhle.

Z města Parcines se po značkách vydejte k jednomu z nejkrásnějších vodopádů v Alpách. Voda v něm padá kaskádovitě skalní stěnou z výšky téměr 100 metrů. Především působivé je to během jarního období, kdy taje sníh. Do místní řeky proudí až 6 000 litrů vody.

Pokud byste chtěli cestu zkrátit můžete vyrazit lanovkou či kyvadlovým autobusem.

Kde jíst a pít

  • Rametz

Kde: Merano

Nad městem Merano se týčí zámeček Rametz. Obklopen vinnou révou k němu patří i stejnojmenná restaurace, která nabídne to nejlepší z tradiční kuchyně. Romantický ráz spojený s vybavením typické tyrolské taverny láká spíš k večernímu posezeni. My byly přes poledne a já si odnesla pěkně spálené paže.

Z menu doporučuji mix bruschett (nejlepší je ta s burratou) a tatarák nebo steak z tuňáka.

Při výběru pití neuděláte krok vedle v případě jakéhokoli spritzu… jsme v Itálii.

  • Weisses Rössl

Kde: Naturno

Nenápadná restaurace na hlavní ulici v Naturnu nabízí jen pár stolů, za jejichž ulovení to ale stojí. Restauraci vlastní mladý pár – slečna je za barem a její parter vaří a očividně jim to moc dobře funguje.

Zakládají si na sezónních lokálních surovinách, a proto nečekejte sáhodlouhé menu. Jedno vám ale s jistotou řeknu, u jednoho dezertu nezůstanete.

  • Im Kult

Kde: Marlengo

Snídaně je vaše nejoblíbenější jídlo dne? Tak to nesmíte odjet bez návštěvy brunch spotu a concept storu Im Kult. Jejich acai bowl, čerstvé croissanty, prkénka se slanými jídly a smoothies jsou opravdu prvotřídní. Nechte si na návštěvu hodně místa v břiše!

  • L’ Insalatina

Kde: Merano

V parném dnu saláty jako když najdeš. Velice podobná českému Delmartu je i L’Insalatina přímo v historickém centru Merana. V bistru si smícháte salát snů přesně podle své chuti.

Tak co, nalákala jsem vás k návštěvě?

Kdybyste měli jakékoli dotazy, pište mi je do zpráv nebo do komentáře pod článek a já vám co nejdřív odpovím.

Arrivederci!

Nikča

Článek vznikl ve spolupráci s turistickou centrálou pro Jižní Tyrolsko Visit South Tyrol

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *