Půlmaraton – zážitek, který byste měli chtít zažít

21,095 metrů. To je vzdálenost, která definuje jednu z nejoblíbenějších běžečkých disciplín – půlmaraton.

Pokud se mezi běžci pohybujete alespoň chvíli, asi nám dáte za pravdu, že s přicházejícím jarem je právě běhání půlmaratonu a příprava s tím spojená jedním z nejdiskutovanějších témat.

Jaký půlmaraton poběžíš? Pražský otvírák sezóny? Letní Olomouc? Na jaký jdeš čas? Osobák?

Tohle jsou možná nejčastější otázky, které v primárně silniční běžecké komunitě uslyšíte. A možná vás právě tyhle otázky začínají hlodat a vy si říkáte, to je ten půlmaraton fakt tak super?

JE! A my vám právě dáme pár důvodů, proč byste tento zážitek měli chtít zažít.

Ideální vzdálenost

Půlmaratonská vzdálenost je ideální hranicí toho, co lze považovat za velkou výzvu, ale zároveň reálně představitelnou kilometráž pro hobby běžce.

Na této distanci také velmi rychle uvidíte při systematičtějším tréninku pokroky.

Nenáročná časová tréninková dotace

Možná to pro vás zatím zní utopicky, ale na půlmaraton není těžké natrénovat. Chce to jen, jako všechno, krapet disciplíny a dobrý systém.

Není třeba v tréninku každý víkend půlmaraton uběhnout. Jakmile si vaše tělo na počet kilometrů zvykne, nebude problém v den závodu o tři až čtyři km finální vzdálenost natáhnout.

Na půlmaraton se začněte připravovat především včas. Zálěžet bude také na vaší pokročilosti, ale stačit by vám se základní vytrvalostí mělo čtvrt roku.

Běhat byste měli vyrazit 3x týdně s tím, že jedním z běhů by měl být delší běh, kterým výkon v den závodu postupně simulujete. Kilometry přidávejte postupně, ať má tělo prostor si zvyknout. Zpomalte a zkuste vdálenosti běhat bez zastavení.

Poznání sebe samého

Při závodu nás na trati bude spousta, ale zároveň každý sám. V závodě nebude nic težšího než prát se s myšlenkami ve vaší hlavě. Kdy naposledy jste opravdu strávili čas jen sami se sebou?

Při půlmaratonu to bude okolo dvou hodin a věřte, že je skvělé poznat, co a jak vám vaše hlava našeptává, kam se ubírá vaše pozorost a jak je hlava silná.

Objevení místa jinak

Půlmaratony se v dnešní době pořádají napříč většími městy takřka všude. A proč nespojit hezké s užitečným? Prohlédnout si památky z běhu není vůbec špatné. Výlet do Karlových Varů? Poznání krás Olomouce? Nebo trasa vedoucí přes hlavní českobudějovické náměstí?

Půlmaratonské kilometry jsou už dostatečně dlouhé na to, aby vás městy takřka provedly. A pokud nejste fanoušek měst, vyberte si z nepřeberného množství těch terénních.

Atmosféra

Pokud na něčem půlmaratony stojí, je to naprosto bezkonkurenční atmosféra. Ručně vyrobené transparenty, děti, které si s vámi chtějí plácnout a podpořit vás, potlesk od prvního k poslednímu běžci.

Sport spojuje a atmosféra na půlmaratonu je hřejivá a vykouzlí vám úsměv na tváři. A je to právě možná to, na co budete jednou vzpomínat nejvíce.

Jak tedy vybrat ten pravý?

Jako první půlmaraton je dobré zvolit ten s větší kapacitou běžců. Zajistí vám nezapomenutelný zážitek se vším všudy. Větší půlmaratony mají i lépe zorganizovaný celý průběh a jsou přátelštější k běžcům začátečníkům.

První půlka by pro vás neměla být traumatizujícím zážitkem, ale nečím, na co budete rádi vzpomínat. Volte tedy spíše rovinatější profil trati a silniční verzi půlmaratonu, která není tak vyčerpávající jako půlmaratony trailové.

My máme rády sérii půlmaratonů od RunCzech.

Jejich pražský půlmaraton je oblíbeným otvírákem sezóny. Navazují půlmaratony ve vybraných krajských městech. Zároveň mají organizaci už opravdu v malíčku a v zázemí a na trati nic nechybí.

A pokud byste měli chuť si ten trail na delší vzdálenost také zkusit, RunCzech pořádá i liberecký NatureRun, kde můžete svoje síly vyzkoušet ve větším převýšení a terénu.

Tak co? Zkusíte výzvu jménem půlmaraton?

Ať to běhá (nejen) v přípravě!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *