11 tipů, jak být konzistentní ve cvičení

Taky už jste slyšeli, že základem úspěchu je být konzistentní? Něco na tom bude. Můžete totiž mít vychytanou techniku, kvalitní vybavení a pořádnou motivaci, ale bez konzistence to daleko nedotáhnete.

Jaktože někdo zvládne cvičit několik let a vy to pokaždé po dvou týdnech vzdáte? Jaktože někdo na podzim nazuje tenisky a jde běhat i přesto, že venku leje?

Dnes podíváme na 11 tipů, jak udělat ze svého zdravého životního stylu zvyk. Mluvit budeme o cvičení, ale myslíme tím samozřejmě i jakýkoliv jiný sport či pohyb.

1. Skládejte svůj den od cvičení

Znáte ty dny, kdy cvičení neustále odsouváte a najednou je čas jít spát? Většina lidí cvičení opravdu odsouvá na druhou kolej a je to obvykle první věc, kterou z denního programu vyškrtneme, pokud nestíháme.

Zkuste proto svůj denní režim přizpůsobit své pohybové aktivitě. Naplánujte si, kdy přesně půjdete cvičit a až podle toho skládejte další činnosti v daný den.

Cvičení pak bude absolutní prioritou. A ještě aby ne – díky pohybu jsme zdravější, vyrovnanější a budeme déle žít. To jsou snad pádné argumenty pro to, abyste pohyb prioritizovali.

2. Dejte cvičení dlouhodobý smysl, ne jen krátkozraký cíl

Taky už jste někdy chtěli zformovat postavu kvůli dovolené nebo nějaké oslavě? A jak vám to pak šlo udržet?

Krátkodobé cíle nejsou nic špatného, ale obvykle nestačí proto, aby se z vás stali pravidelně sportující lidé.

Dejte svému cvičení vyšší smysl, který si někam zapište nebo si ho pravidelně opakujte. Co to může být?

  • lepší zdraví a imunita
  • psychická pohoda a vyrovnanost
  • více energie a pozitivní myšlení
  • lepší spánek a usínání
  • posílení mozku, svalů i kostí

Za to už to přeci stojí, ne?

3. Používejte plánovače, aplikace nebo diáře

Zapisujte si své pokroky do nějakého rozvrhu, tabulky nebo zápisníku. Posloužit vám k tomu mohou třeba naše měsíční plánovače, aplikace unalanu nebo FITFAB Diář.

Pokud máte plán nebo si vedete záznam aktivit, může vás to nakopnout a pomoci krásně sledovat cestu, kterou jste už ušli.

4. Nenuťte se do pohybu, který vás nebaví

Každý člověk je jiný a každému sedne něco jiného. Pokud tedy k smrti nesnášíte běhání, nemusíte běhat jen proto, že to dělají všichni ostatní. Třeba jste klidnější typ a preferujete radši jógu nebo procházky v přírodě.

To samé platí i pro prostředí nebo čas cvičení. Někomu vyhovuje cvičit v posilovně, jinému zase doma. Někdo nedá ránu bez pohybu ráno, jiný zase preferuje odpoledne či večer.

O co hlavně jde? Nenásledovat nutně trendy, své známé nebo celebrity jen proto, že jim to takhle vyhovuje. Vy jste unikátní osobnost, která by si měla aktivity přizpůsobit vlastnímu režimu a potřebám.

5. Cvičte s někým

Ať už se vydáte hrát squash s kamarádkou, vyjedete si na výlet na kole nebo si každá zacvičíte sama doma a napíšete si o tom – všechno se počítá.

Jak dobře víte, motivace ke cvičení různě kolísá (a je to zcela normální!), ale pokud máte někoho, s kým můžete sport prožívat a vzájemně se hecovat, může vám pomoci nedostatek motivace překonat.

S tím rovnou navážeme na další bod…

6. Nespoléhejte se na motivaci

Motivace nefunguje tak, že byste ji měli pořád. Ani ti nejslavnější sportovci světa se neprobudí každý den s hromadou motivace.

Proto ani vy nečekejte, že vám vydrží počáteční nadšení, když se rozhodnete se sebou něco dělat nebo začnete s novým sportem.

To, co potřebujete, není motivace, ale disciplína. Co to znamená?

  • Připravit si plán cvičení na celý týden.
  • Jít běhat, i když venku prší.
  • Zacvičit si, i když se vám nechce.
  • Vědět, kde jsou vaše slabiny a limity, a pracovat na nich.
  • Vstát ráno, i když byste raději zaklapli budík.
  • Donutit se odložit telefon, vypnout seriál nebo zavřít počítač.
  • Umět pracovat se svým režimem a dělat si časové rezervy.
  • Nebát se vystoupit ze své komfortní zóny.

Máme pro vás dobrou zprávu. Zpravidla pokaždé, když se překonáte, na sebe budete patřičně pyšní a budete se cítit lépe.

7. Pravidelnost je klíč

Vytvořte si určitou rutinu a režim, který budete pravidelně dodržovat. Přihlaste se na kurz tance, zaplaťte si trenéra tenisu nebo si stanovte pevný čas a den v týdnu, který věnujete cvičení.

Nikdy si do tohoto času nenechte zasahovat, je to čas pro vás, ve kterém se chcete věnovat svému fyzickému i psychickému zdraví.

8. Nepřehánějte to s očekáváním

Média a firmy nás všemožně masírují tím, že je možné za měsíc rapidně zhubnout a získat vysněnou formu. Je to lákavé, my víme. Ale takhle to bohužel nefunguje.

Zdravé a udržitelné hubnutí či tvarování prostě nějakou dobu trvá. Nečekejte žádné zázraky na počkání ani zkratky, díky kterým se to dá ošvindlovat. Mrkněte se třeba na náš článek o detoxech, kterých zas na jaře bude všude plno.

Odměnou vám bude výsledek, který bude trvalý a který vám nezhuntuje tělo. Vaše zdraví je o tolik důležitější. A ještě ušetříte za všelijaké hlouposti.

9. V plánu myslete i na regeneraci a dovolenou

Zdravé a udržitelné cvičení spočívá i v tom, že dokážete odpočívat a regenerovat. Je nám jasné, že když se pustíte do nového tréninkového plánu, nejradši byste cvičili každý den ideálně dvakrát. To je ale kontraproduktivní a opět to není udržitelné.

Naopak (a zvlášť pokud s cvičením začínáte) si vyhraďte konkrétní čas na regeneraci a odpočinek. Může jít o volný den od cvičení, kdy půjdete třeba jen pěšky na nákup, anebo klidně celý víkend, kde vás čeká třeba sauna a procházka s rodinou v lese.

Na dovolených si nelamte hlavu s tím, že si dáte týden pauzu. Snažte se udržet aspoň trochu v pohybu a jíst pestře a vyváženě.

10. Nedělejte jen jeden typ pohybu

Má to hned několik důvodů:

  • Pokud byste dělali stále jednu věc dokola, může vás to omrzet.
  • Je dobré namáhat různé části těla a pohyb vzájemně kompenzovat (např. běh & jóga, kolo & silový trénink).
  • Je prospěšné měnit prostředí nebo lidi, se kterými sport děláte.
  • Můžete pracovat na své všestrannosti.

Obecně se zaměřte na aktivity, které jsou odlišné. U některé můžete pracovat na své kondici, u jiné na své mobilitě, při další třeba na své síle. Tato kombinace je pro tělo i mozek nejzdravější.

11. I krátký trénink je lepší než žádný

Poslední tip říká: Všechno se počítá.

Někdy to prostě opravdu jinak nejde (zdravíme všechny maminky a tvrdě pracující lidi!) a zbyde vám na cvičení třeba jen 15 minut.

Jasně, s takovou se asi nepřipravíte na sportovní závody, ale pro vaše psychické i fyzické zdraví se to vždy počítá. I těch pár minut si věnujte a buď se protáhněte, zaskákejte si přes švihadlo nebo si dejte jednu z našich kratších lekcí, které vám i tak dají pěkně zabrat:

Všechna naše videa najdete zdarma na našem YouTube FITFAB Strong. Tak si utíkejte zacvičit!

Za FITFAB holky ❤️

Andy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *