Fenomén jménem masážní pistole – kdy a jak ji využijete?

Masážní pomůcky zažívají v poslední době nebývalý boom. A není se čemu divit. I když jste „jen“ hobby sportovec, je super mít instantní možnost se doma kvalitně namasírovat. To je jednoznačný benefit pomůcek, které jsou dnes sportovcům už běžně dostupné.

Na trhu jich jsou spousty – míčky, tyče, podložky nebo pistole. Od každého vyjmenovaného několik desítek typů. V takovém množství není snadné se orientovat. Jakou pomůcku vybrat? Jaký typ?

Z hlediska multifunkčnosti je za nás jednoznačně nejlepší masážní pistole. Využijete ji téměř na všechny partie, má dlouhou životnost a neslouží jen k regeneraci, ale i k rozehřátí před cvičením.

A abychom vám případné rozhodování, zda si ji pořídíte, usnadnili, sepsali jsme pro vás ve spolupráci s CZC.Health tento článek o masážní pistoli Therabody Theragun Prime

CZC.Health je sekcí internetového obchodu, jenž nabízí produkty pro zdraví a aktivní životní styl, od sportovních hodinek až po doplňky stravy.

CO JE MASÁŽNÍ PISTOLE

Masážní pistole je měkký nástavec připevněný na malé sbíječce, která díky zabudovanému motoru pracuje zcela za vás. Sami si nastavíte rychlost úderů, díky kterým budete mít za pár minut promasírované celé tělo, a vyberete ze sady nástavců ten nejvhodnější pro vaše účely.

V krabici s Theragun Prime nám dorazilo i ochranné pouzdro, nabíjecí adaptér a čtyři nástavce:

 • Nejměkčí nástavec – multifunkční využití na celé tělo včetně kostnanějších částí
 • Standardní kulový nástavec – perfektní pro velké i malé svalové skupiny
 • Palcový nástavec – na tzn. trigger points (problematická místa na těle) a bederní část zad
 • Kuželový nástavec – ideální pro masáž dlaní a chodidel

Velkou výhodou je nízká hmotnost, takže si pistoli můžete zabalit úplně kamkoli. My ji například vzali hned na první FITFAB soustředění tohoto roku. 

PRO KOHO JE MASÁŽNÍ PISTOLE IDEÁLNÍ (A PRO KOHO NIKOLI)

Pistoli si až na pár výjimek užije každý. Nemusíte se bát, že by byla určena jen pro profesionální sportovce. Ať už jste hobby plavec a jogín nebo profesionální atlet, pistole bude váš nový nejlepší přítel pro warm-up a následnou regeneraci.

Pistoli by ale určitě neměly používat malé děti, pozor by si měly dát těhotné ženy a využití pistole konzultovat s fyzioterapeutem či lékařem. Opatrní byste měli být i v případě, pokud chcete masáž dopřát starším lidem.

JAK PISTOLI VYUŽÍT?

Základní pravidlo zní: „Vše by vám mělo být příjemné a nemělo by vás při masáži nic dramaticky bolet.“ To bychom měli první předpoklad k úspěšnému užívání pistole. A co dál?

Pokud půjde o vůbec první pokus o masáž s pistolí, začněte zlehka, netlačte a využijte nejnižší stupeň rychlosti, který pistol nabízí. Svaly si, stejně jako na jakýkoliv jiný „pohyb“, musí zvyknout. S postupem času zjistíte, na jaké partie je vám příjemnější zapnout vyšší rychlostní stupeň a kde naopak setrváte při masáži hezky v klidu při nízkých vibracích.

Pamatujte ale, že jakmile při masáži, při které využijete intenzivnější a frekventovanější tlak, ucítíte diskomfort a bolest, s masáží přestaňte nebo uberte. Jedná se o regenerační pomůcku, a ne zbraň svalového ničení.

Na jaké partie tedy pistoli využívat?

 • Zádové svalstvo
 • Paže
 • Prsní svaly
 • Hýždě
 • Svaly na dolních končetinách
 • Chodidla

Většinu výše zmíněných partií zvládnete namasírovat sami bez cizí pomoci. Vřele ale doporučujeme poprosit o asistenci při masáži a kompletním protažení člena rodiny či kamaráda/partnera, kteří vám pomohou např. se zády. Při užívání by pistole měla být k partii namířena kolmo, abyste docílili nejlepšího rozložení tlaku. A ruku na srdce, to by mohl být v případě zad poměrně oříšek.

Už jsme si řekli, na jaké partie pistoli využijete. Určitě vás ale zajímá…

Kdy je vhodná doba pistoli zapnout?

 • Rozcvička (před během, plaváním, fitkem, túrou, lezením atd.)
 • Jako recovery po sportu
 • Při specifickém problému (na plantární fascie, ztuhlý krk, karpální tunely, při svalových křečích atd.)
 • V běžném životě (po probuzení, na home office, po dlouhé cestě v autě, po dlouhém letu atd.)

Skvělou vychytávkou Theragun Prime je k němu přidružená aplikace Therabody, ve které naleznete video návody na jednotlivé typy využití pistole, které jsme zmínili výše. Nemusíte tak přemýšlet nad tím, jaké pohyby pistolí dělat. Aplikace vám vše pomalu ukáže a čas i sama odměří.

Aplikaci si můžete propojit s Apple Health nebo Google Fit a Therabody vám pak sama bude v závislosti na vašich ukončených sportovních aktivitách doporučovat regeneraci s Theragun na míru.

CO ROZHODNĚ S PISTOLÍ NEDĚLAT

Věříme, že by málo z vás využilo pistoli na tyto partie, ale přeci jen si raději pojďme shrnout, kde pistoli nevyužívat:

 • Obličej
 • Kloubní plochy
 • Vystouplé kosti (páteř, holenní kost, vystouplé lopatky atd.)
 • Břicho
 • Přední strana krku

Riskujete zranění, které by se eventuálně nemuselo projevit navenek.

I zde platí, abyste na sebe byli opatrní.

CO SI Z TOHO VZÍT?

Masážní pistole je skvělá investice, která vydrží spoustu let a vaše tělo díky ní využije mnoho benefitů.

Stačí jí naslouchat, nejít přes bolest a její použití bude velice snadné a intuitivní.

My doporučujeme Therabody Theragun Prime, ale kdybyste měli jakákoli jiná přání, vybrat můžete třeba tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *